Oto Ekspertiz uzmanından tavsiyeler

2.El araç alırken nelere dikkat edilir!

2.El Araç satın alırken öncelikle ne için kullanacağınıza karar vermelisiniz. Daha sonra Kasa yapısına Wagon, Hatchback, Station veya Sedanmı sizin kullanımınız için daha doğru bir seçim hangisi size uygun? Kasa yapısına karar verdikten sonra marka modeller belirlenir. Alacağınız modelin kronik arızaları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Alacağınız araç çok tutuluyor mu? Satmak istediğinizde hemen satabilir misiniz? Yedek parça sıkıntısı yaşayacak mısınız? Bu gibi sorunların cevaplarını öğrenmeniz size yarar sağlayacaktır.

Oto ekspertiz uzmanından tavsiyeler

Kararlaştırdığınız markanın mutlaka bir Fan Kulübü vardır oralardan bilgiler edinin. Daha sonra aracı Dizel veya benzinli modelleri arasında seçiminizi yapmalısınız artıları eksileri avantajları ve işin vergi boyutları hakkında bilgi edinin. Model yılı ve Km durumu gibi genel kriterleri belirlemeniz gerekmektedir. Bunlara da kesin karar verdiğimize göre artık kendimizden eminiz. Çevremizdekilerin şu kadar daha koyup şundan al demesine kulak asmayın oturup Ferrari bakıyor olarak bulabilirsiniz kendinizi. Her zaman size tavsiyede bulunacaklar olacaktır. Bunlardan gerçekten işe yarar bilgileri dikkate alın gerisi sizi ve zihninizi yormaktan öteye gitmeyecektir. Zihin bulanıklığına yer yok yılların birikimlerini emeğinizi tavsiyelerle riske atmayın.

Tüm soruları cevapladığımıza göre Pazar araştırması yapıp internet sitelerinde gezinebiliriz. Ülkemizde belli başlı bir elin parmağını geçmeyecek otomobil sitesi mevcut bunlar üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Arama sırası olarak tarihe göre en yeni olanlarına bakmanızda fayda var. Aracı kimin sattığına da bakmanızda fayda var. İnternette gördüğünüz ilana kaparo göndermeyin. Fiyat aralığınıza uygun bir arabaya bakmaya gidin.

İnternet sitelerinde veya galerilerde aradığınız kritere uygun birçok araç bulabilirsiniz. Araca bakmaya tek başına gitmeyin. Araba sahibi arabadan anlayan ağzı laf yapan birilerini götürün yanınızda. Böylelikle size satış taktiklerini uygulayamaz. Aklınıza giremez. Unutmayın araba almaya değil, sadece bakmaya gidiyorsunuz. Alıp gidelim mantığından uzak durmalısınız.

Aracınızı bulduğunuzda acele etmeyin.  Almaya değil bakmaya gittik unutmayın!

  • Satıcı işi aceleye getiriyorsa şüphelenin.
  • Satıcı aracı piyasanın altında bir fiyata veriyorsa şüphelenin.
  • Aracın Km’si düşükse şüphelenin.
  • Araba gözünüze hoş gelmiyorsa şüphelenin.

Yanınızda götürdüğümüz arkadaşlarla aracı enine boyuna inceleyin. İçine dışına motoruna bakın. Satıcı arabanın bir hatası varsa size söylemeyebilir. Gündüz ve güneşli bir hava tüm detayları gün yüzüne çıkarır. Tüm ikinci el satıcıları detaylı temizlik ve işlem yapmadan araçlarını pazara sürmezler. Boya kaporta kısımlarını gözle inceleyin fark varsa işlem görmüş olabilir. Araç ile test sürüşüne çıkın işten anlayan arkadaşınız kullansın. Araç içinize sindiyse satıcı aracına güveniyorsa detaylı oto ekspertiz yaptırmanız her zaman avantaj sağlayacaktır size. Satıcı ile anlaşın. Ekspertiz yaptıracağınız firmanın güvenilir ve uzman olması çok önemli. Profesyonel olarak araç incelenmeli. Ekspertizde aracın tüm detayları gün yüzüne çıkacaktır. Ustalara aklınızdaki soruları sorun. Tüm ayrıntıları detaylı ekspertiz raporuyla paylaşacaklardır. Önemli notları tekrar gözden geçirin ve kararınızı verin. Sizin için hayırlısının olmasını dileriz. İyi yolculuklar dileriz.